wtorek, 1 czerwca 2021

Co sądzę o rynku krypto, dwie nowe spółki w portfelu - podsumowanie maja 2021

 W maju wróciłem do kupowania akcji.

Pierwszą spółką, którą kupiłem był Apple. Jest to według mnie dość bezpieczna lokata kapitału. Jestem pod sporym wrażeniem wyników spóki z ostatniego kwartału. iPhony i inne gadżety Apple sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Spółka zanotowała 50% wzrost sprzedaży rok do roku. Jak to jest w ogóle możliwe? Nie wiem, ale chcę na tym zarobić..

Drugą spółką jest ViacomCBS, medialny gigant, właściciel kanałów telewizyjnych takich jak MTV czy Nickolodeon, który dynamicznie rozwija swoją ofertę streamingową. Sam telewizji nie oglądam, a spółkę kupiłem z dwóch powodów. Pierwszy to dywersyfikacja, ponieważ nie miałem nic z tej branży. Drugi to wycena. Wskażnik C/Z wynosi 10. Dla porównania Netflix 47, a Disney 73. Oczywiście te dwie ostatnie wydają się być większymi graczami na rynku, niemniej na pewno ViacomCBS ma potencjał rozwojowy. W pierszym kwartale ich platforma streamingowa zwiększyła sprzedaż o 65% rok do roku.

Trzecia spółka którą kupiłem może być sporym zaskoczeniem. Zaznaczam od razu że jest to prawdopodobnie najbardziej ryzykowana inwestycja ze wszystkich trzech. Zdecydowałem się zainwestować spółkę Coinbase Global, która prowadzi giełdę (exchange) kryptowalut.

Jeśli chodzi o rynek kryptowalut to od lat byłem jego wielkim sceptykiem. Można powiedzieć nawet, że wyśmiewałem osoby "inwestujące" w kryptowaluty. Pomysł aby wydawać pieniądze na zapis w pamięci komputera wydawał mi się niedorzeczny. Kryptowaluty uważałem za bezwartośćiowe, a handel nimi za hazard.

Kilka tygodni temu zmieniłem zdanie o 180 stopni. Przyznaję, że byłem w sporym błędzie. Głównie dlatego, że skupiałem swoją uwagę wyłącznie na tym czym kryptowaluty są z technicznego punktu widzenia czyli rekordem zapisanym na liście. Zupełnie pominąłem ich zastosowanie. A właśnie w tym tkwi przewaga kryptowalut nad pieniądzem fiducjarnym.

Nie będę wdawał się w szczegóły. Jeśli będzie zainteresowanie to mogę rozwinąć ten temat. Dodam tylko, że kryptowaluty wydały mi się na tyle interesującym pomysłem, że spekulacyjnie kupiłem akcje jednej z najbardziej znanych giełd kryptowalut w USA czyli Coinbase. Spółka nie płaci dywidendy, ale rozwija się bardzo dynamicznie i sporo zarabia. Posiada dużą konkurencję na rynku. Natomiast sam fakt bycia notowaną na giełdzie powoduje, że jest bardziej wiarygodna.

Zmiany w portfelu

 • Zakup 10 akcji Apple (AAPL) po cenie $126.80
 • Zakup 75 akcji ViacomCBS (VIAC) po cenie $38.32
 • Zakup 16 akcji Coinbase (COIN) po cenie $245

Dywidendy


Nazwa

Symbol

Kwota

Apple Inc.

AAPL

151.39 zł

ONEOK, Inc.

OKE

843.83 zł995.22 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 995.22 zł (+5% r/r).


Średnia miesięczna dywidenda: 1133.28 zł.


Wartość portfela na koniec miesiąca: 687,466.80 zł (+1.7% m/m).


Kurs USDPLN: 3.60.


11 komentarzy:

 1. Dzięki za wartościowy wpis. Apple wygląda dobrze, sam korzystam od lat z ich produktów i cenię tę firmę.

  Super że jesteś elastyczny i nie zamykasz się na krypto :)
  Ja jednak nadal pozostaję "zamknięty" choć myślałem już jakiś czas temu nad "otwarciem się" przez zakup akcji MicroStrategy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo ciekawe, MicroStrategy skupiło już 2.2 miliarda dolarów BTC po cenie $24,450.. aktualnie jest to warte jakieś 3.5 miliarda.. kapitalizacja spółki 4.86 miliarda..

   Rzeczywiście niezły sposób na pośrednią inwestycję w krypto.

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Planuję trzymać obie spółki.

   Usuń
  2. To ciekawe, ja planuję raczej zamianę na VZ.

   Obie zostawiasz nawet jak Warner Bros & Discovery nie będą płacić dywidendy?

   Usuń
  3. Obcięcie dywidendy nie jest po mojej myśli, ale liczę na to, że podział może pozytywnie wpłynąć na działalność obu spółek. Po prostu będą mogły się skupić na jednym rodzaju działalności. Według mnie to może być dobry ruch. Dlatego trzymam. Spadek dywidendy aż tak mi nie przeszkadza. Ważniejszy dla mnie jest długoterminowy wzrost wartości.

   Usuń
 3. Cześć,
  Zastanawiam się obecnie nad przejściem z domu maklerskiego mBanku na Xtb w związku z powizjami. Jestem początkującym inwestorem stąd moje pytanie o to z czego ty korzystasz dla swoich akcji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cześć, nie mieszkam na stałe w PL i nie korzystam z polskiego maklera. Musisz poszukać czegoś samemu, z tego napisałem poniżej Łukaszowi DM Banku Handlowego powinien mieć dobrą ofertę jeśli chodzi o podatek od dywidendy od spółek amerykańskich. Ale poszukaj i potwierdź na własną rękę. Pozdrawiam.

   Usuń
 4. Cześć. Czytam Twój blog od dłuższego czasu, zainspirował mnie to utworzenia portfela skupionego na dywidendach.

  Do tej pory mam już klika wpływów z tego tytułu ze spółek USA. Konto maklerskie obsługuje PKO Makler. Obserwuję jednak zdecydowanie pomniejszone wpływy przez odliczenia podatkowe (~30% !!).

  Czy to jest normalne że aż tak dużo zostaje odcinane od dywidendy? A może inaczej jest gdy portfel jest obsługiwany przez innego brokera np. lynx ??

  Będę wdzięczny za odniesienie się.
  Pozdrawiam, Łukasz

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej Łukasz, rzeczywiście 30% to dużo i w takej sytuacji inwestowanie w spółki dywidendowe może nie mieć sensu w dłuższym terminie.. sprawy podatkowe są z natury skomplikowane i zależą od wielu czynników, chociażby od Twojej rezydencji podatkowej czyli miejsca w którym na stałe mieszkasz. Przedstawię to co wiem bez żadnych gwarancji.. bo sam ekspertem podatkowym nie jestem. Zakładam, że mieszkasz w Polsce. W takim wypadku biuro maklerskie powinno Ci dać do wypełnienia formularz W8-BEN amerykańskiego urzędu skarbowego (IRS). Po wypełnieniu którego kwota podatku pobieranego przez amerykański urząd skarbowy spadnie do 15%.. oznacza to, że najprawdopodobniej będziesz misiał deklarować pozostały dochód u polskiego fiskusa czyli na te pozostałe 4% podatku bo w Polsce jest to 19%. Z tego co na szybko znalazłem w Google wygląda na to, większość domów maklerskich w Polsce nie pozwalaja na wypełenienie tego formularza.. widzę, że wyjątkiem jest Dom Maklerski Baku Handlowego.. ale musisz sam po potwierdzić i poszukać. Powodzenia!

   Usuń
  2. Dzięki za Twój wysiłek włożony w analizę mojego problemu. Ustalam to z maklerem. Jak będę miał odpowiedz to napisze tu, może się komuś przyda.

   Usuń