wtorek, 4 maja 2021

Czy warto jeszcze inwestować? - podsumowanie kwietnia 2021

  

Kilka dni temu moja żona opowiedziała mi historię swojego dziadka. Ponoć podczas drugiej wojny światowej był w niemieckim obozie pracy. Dzięki temu, że pracował udało mu sie przeżyć, a w końcu z niego uciec. Po wojnie założył rodzinę, dzięki czemu wiele lat później urodziła się moja przyszła żona..


Co ta historia ma wspólnego z obecną sytuacją i z inwestowaniem?


Zastanówcię się przez chwilę czym tak naprawdę się niepokoimy. Słyszę o wielkim resecie, o kryzysie, wirusie, nowych podatkach itd. Ale czym są te wszystkie rzeczy razem wzięte w perspektywie bezpośredniego zagrożenia życia, w którym byli nasi przodkowie. Większość z nas pewnie teraz wygodnie siedzi w fotelu czy na kanapie i zastanawia się na co przeznaczyć swoje oszczędności. Nie uświadamiamy sobie w jak dobrej sytuacji jesteśmy.


W długim terminie największe znaczenie będzie miała nasza wytrwałość oraz determinacja. W pewien sposób staram się to udowodnić tym blogiem. W 2013 roku zaczynałem od 260,000 zł. W 2019 sprzedałem część akcji, aby kupić dom i nie musieć płacić czynszu. Dwa lata później moje portfolio nie tylko odrobiło straty ale jest warte dużo więcej. Te rezultaty umacniają moje przekonanie, że ta strategia działa. Kluczem jest regularne oszczędzanie i inwestowanie.


Popatrzmy również na to co robią możni tego świata. Czy oni zaczęli sprzedawać swoje aktywa w obawie o wielki reset? Nic takiego nie zauważyłem.


Ostatnimi czasy trudno było mi znaleźć firmy w atrakcyjnej cenie dlatego powstrzymywałem się z zakupami. Ale dziś patrzę na to co kupowałem niecały rok temu i praktycznie wszystko poszło w górę. Nawet taka spółka jak Waste Management (WM), którą określiłem w lipcu 2020 jako defensywną, chroniącą kapitał urosła od tego czasu o 33%.


Z tych powodów planuję w najbliższym czasie wrócić do kupowania. Wspomniałem, że myślę o dywersyfikacji poza portfelem akcji. Nadal jest to moim celem, ale zamiast odkładać gotówkę będę wchodził w rynek. W momencie gdy uzbieram wystarczająco dużo środków zawsze mogę sprzedać część akcji.


Życzę udanych inwestycji!


Zmiany dywidendy
 • IBM podwyżka dywidendy o 0.61%
 • Apple (AAPL) podwyżka dywidendy o 7.32%

Dywidendy


Nazwa

Symbol

Kwota

Iron Mountain

IRM

125.86 zł

Occidental Petroleum

OXY

7.18 zł

Royal Gold

RGLD

74.57 zł

American Financial Group

AFG

120.25 zł327.87 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 327.87 zł (-58% r/r).


Średnia miesięczna dywidenda: 1,008.40 zł.


Wartość portfela na koniec miesiąca: 675,897.50 zł (+2.9% m/m).


Kurs USDPLN: 3.70.


5 komentarzy:

 1. Bardzo dobry wpis, myślę podobnie, masy jednak tego nie widzą i domagają się więcej i więcej, takie prawa natury, potrzeby ludzkie są nieograniczone.

  A technicznie, skąd kurs dolara 3.70? Kurs na 30.04/1.05 to 3.79 zł

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz.

   Jeśli chodzi o kurs dolara to przyznam, że go trochę zaniżam, aby nikt się nie doczepił, że liczę za dużo tych PLNów :D

   Usuń
  2. Jasne :) Dziękuję za informację, a także Twoją wiedzę i dobry przykład :)

   Usuń
 2. Uparcie trzymasz OXY? Ja się pozbyłem. Jeśli nie planują płacić dywidendy nie ma sensu, już swoje wzrosła. Lepiej sprzedać i te pieniądze włożyć w spółkę, która płaci a tak 12m nie masz dywidendy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No rzeczywiście... ale zauważ, że prawie całkowicie odrobiłem stratę.. dam im jeszcze szansę.. liczę że ropa jeszcze pójdzie w górę.. pewnie przy $100 za baryłkę zacznie się konkretna jazda w górę..

   Usuń