poniedziałek, 5 lipca 2021

Jak zarobić na konflikcie USA z Chinami? - podsumowanie czerwca 2021

 Czerwiec nie przyniósł żadnych zmian w moim portfolio. Trudno było mi cokolwiek wybrać przy ciągle rosnących cenach akcji.


Ceny poszły w górę do tego stopnia, że portfel kolejny raz pobił rekord. Co ciekawe, każdy miesiąc w tym roku był rekordowy. Ewidentnie jesteśmy w trendzie wzrostowym. Ale kiedyś to się musi skończyć. Dlatego obserwuję sytuację i skupiam się na gromadzeniu kapitału.


Jeśli chodzi o kolejne inwestycje to przyglądam się amerykańskim spółkom przemysłowym i produkcyjnym. Myślę, że wiele z nich może skorzystać na potencjalnym konflikcie pomiędzy USA a Chinami. Chodzi mi oczywiście o konflikt gospodarczy, który szybko może przerodzić się w sankcje handlowe i różnego rodzaju ograniczenia przepływu towarów z Chin. Przykładami takich spółek są Caterpillar (CAT), General Electric (GE), Honeywell (HON). Jeśli macie pomysły, które z tego typu spółek najbardziej na takim konflikcie by skorzystały to dajcie znać w komentarzach.


Muszę jeszcze wyjaśnić skąd się wzięła zaskakująco wysoka dywidenda w tym miesiącu od ubezpieczyciela American Financial Group. Spółka wypłaciła aż $14 na akcję w tym miesiącu. Była to dywidenda wypłacona jednorazowo. Fundusze te firma uzyskała ze sprzedaży jednej ze spółek zależnych.


Ciekawostką jest również to, że nasze kochane PZU wreszcie wypłaci dywidendę w tym roku. Nie mogę się już doczekać..


Dywidendy

Nazwa

Symbol

Kwota

Visa Inc

V

60.88 zł

Intel Corporation

INTC

108.00 zł

International Business Machines Corp

IBM

303.40 zł

Microsoft Corporation

MSFT

214.65 zł

McDonald’s Corporation

MCD

228.98 zł

Hershey Company, The

HSY

92.22 zł

Wendy's Company

WEN

23.31 zł

American Financial Group

AFG

3367.00 zł

Weyerhaeuser Company

WY

75.48 zł

Waste Management

WM

42.55 zł

Kimco Realty Corporation

KIM

125.80 zł

Kraft Heinz Company

KHC

177.60 zł

Broadcom Limited

AVGO

426.24 zł5246.11 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 5246.11 zł (+282% r/r).

Średnia miesięczna dywidenda: 1237.68 zł.

Wartość portfela na koniec miesiąca: 725,174.10 zł (+5.5% m/m).

Kurs USDPLN: 3.70.5 komentarzy:

 1. Poziom portfela i dywidend robi wrażenie. Faktycznie trudno teraz o okazje cenowe na giełdzie. Myślisz że w tym roku będą jeszcze znaczące spadki? Być może odmiana Delta wirusa trochę jeszcze namiesza.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nikt nie zna przyszłości, ale obstawiam że będą okazje w tym roku. Dlatego jestem na nie przygotowany z gotówką w ręku..

   Usuń
 2. W mojej ocenie rynek amerykański pomału zaczyna się wahać. Wszystkie dobre informacje są już w cenie, a nowe odmiany wirusa niekonicznie. Coś czuję, że na jesień można akumulować gotówkę choć wolałbym się mylić bo potężne wstrząsy są może dobre na zakup akcji, ale dla osób na etacie już mogą być zagrożeniem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli masz długoterminowy plan to musisz być gotowy na wstrząsy. Moja tolerancja na spadki jest spora i nie mam złudzeń, że w pewnym momencie się pojawią.

   Usuń
  2. Mam tak samo, moja strategia zakłada dokupowanie akcji każdego miesiąca za określoną cenę. W krótkim terminie może nie być efektywna, ale zakładam że w długim się sprawdzi :)

   Usuń