środa, 8 lipca 2015

Świat się wali, Ukraina płonie, Grecja bankrutuje, a ja kupujęOstatnie dni dostarczają nam wielu negatywnych informacji. Grecy wprowadzili kontrolę przepływu kapitału oraz odrzucili pakiet pomocowy w referendum. Chiny notują gwałtowne spadki na giełdzie. W Polsce mówi sie o wprowadzeniu podatku bankowego przez przyszłą władzę. WIG20 jest najniżej od września 2013. Co to oznacza dla mnie? Świetną okazję aby dokupić akcje. 

Zwiększyłem dzisiaj swoją pozycję w dwóch spółkach.

Kupiłem 8 akcji PZU po średniej cenie 436.79 zł, oraz 500 akcji Lentex po średniej cenie 7.32 zł. PZU to jedna z moich najlepszych spółek w portfelu, pisałem o tym już tutaj .

Bieżąca przecena PZU wynika z faktu, że spółka ogłosiła swoje zaangażowanie w sektor bankowy.Trudno w tym momencie ocenić czy to dobra czy zła wiadomość. Mnie cieszy fakt, że kupuję akcje po cenie niższej niż rok temu. Poza tym w tym roku PZU wypłaci mi jeszcze 30 zł dywidendy za każdą z tych akcji. 

Trochę inaczej jest w przypadku Lentexa. Za późno na dywidendę za 2014, ale spółka jest nisko wyceniana przez rynek. Aktualnie wskaźnik cena/zysk wynosi około 10. Lentex płaci regularną dywidendę, przejął w tym roku pakiet większościowy Novity. Co oznacza, że te rekordowe wypłaty pójdą na konto Lentex.

Nie wykluczam kolejnych zakupów w tym miesiącu. Oprocentowanie depozytów bankowych jest na tak niskim poziomie, że sensowniej jest mieć te pieniądze w akcjach.

Dajcie znać w komentarzach jeśli znacie jakieś inne, solidne spółki dywidendowe, którym warto się przyjrzeć.

3 komentarze:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witam i gratuluję kolejnych zakupów ...
   Co prawda nie mam portfela nastawionego na dywidendy (jak narazie) , ale prowadzę i obserwuję taki porfel wirtualnie. Już widzę że całkem silną pozycją stanowi w nim Budmimex i Asseco Poland. Taki portfel prowadzę od roku i te spółki są po solidnych wzrostach. W przypadku jednej i drugiej widać regularność w wypłacaniu dywidend. Realnie w portfelu mam tylko jedną spókę która płaci dywidendę jaką jest Relpol, w mojej opinii jest on obecnie dość tani ...

   pozdrawiam

   Ps. Poprzedni komentarz był z błędem stylistycznym dlatego został usunięty ...

   Usuń
  2. Dzięki za odpowiedź. Te spółki wyglądają ciekawie. Relpol faktycznie jest tani. Przyjrzę im się bliżej. Trzeba było zostawić z błędem. Pamiętam niektóre moje wypracowania z polskiego, i podkręslenia na czerwono nauczycielki styl, styl.. :)

   Usuń