wtorek, 21 lipca 2015

Kolejne zakupy i nowa spółka w portfelu
Niecałe dwa tygodnie temu wróciłem do kupowania akcji. Uważam, że jest to dobry moment ponieważ sporo solidnych spółek zostało przecenionych. Poza tym trzymam się swojego długoterminowego planu, który zakłada stabilny wzrost wartości mojego portfolio. Nie będzie tego wzrostu jeśli będę jedynie trzymał gotówkę na koncie bankowym.

Z tego powodu zdecydowałem się zwiększyć swoją pozycję w Energa SA. Dokupiłem 100 akcji po średniej cenie 20.55 zł.

Kupuję te akcje dość tanio, przy C/Z około 8. Jeśli spółka zarobi tyle co rok temu i podzieli się zyskami to dywidenda może przy tej cenie wynieść aż 7%. Energa jeszcze w kwietniu była przez rynek wyceniana na 27 zł za akcję. Oczywiście istenieje ryzyko związane z tą spółką. Mówi się, że spółki energetyczne będą musiały wspomóc sektor górniczy. Jeśli tak się stanie to ucierpi na tym cały sektor. Mam w swoim portfelu sporo spółek energetycznych i wysoka koncentracja w jednej branży zwiększa to ryzyko.

Nową spółką, którą zdecydowałem się kupić to Grupa Kęty SA. Zajmuje się ona przetwórstwem aluminium głównie dla przemysłu budowlanego oraz motoryzacyjnego. Kupiłem 20 akcji po średniej cenie 292 zł. 

Spółka nie jest tania, przy tej cenie wskaźnik C/Z wynosi około 16. Poniżej główne powody dla których zdecydowałem się zapłacić aż tyle:
- wysokie i stabilne marże
- dynamiczny wzrost, spółka przez ostatnie 5 lat zwiększyła obroty o 50%, a zysk netto o 90%
- dywidenda na poziomie około 4%
- zwiększona dywersyfikacja portfela ponieważ nie mam jeszcze spółki z tej branży

W najbliższym czasie zamierzam obserwować rynek, jeśli spadki się poglębią to nie wykluczam kolejnych zakupów. Szczególnie na tych dwóch spółkach.

Pamiętaj, że inwestujesz swoimi pieniędzmi i jedynie ty ponosisz odpowiedzialność za swoje decyzje. Nie traktuj moich wpisów jako rekomendacji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz