poniedziałek, 3 stycznia 2022

Prognozy na rok 2022 - podsumowanie grudnia 2021

 Dla przypomnienia, wszystkie transakcje publikuję na bieżąco na moim Twitterze.


Co przyniesie Nowy Rok na rynku akcji? Wiele osób spodziewa się spadków, podniesienie stóp procentowych i tym samym zakończenia hossy na rynku.


Potraktujcie to co napiszę wyłącznie jako moją subiektywną opinię a nie rekomendację. Tym bardziej, że ja nie szukam spółek na rok. Szukam spółek, które jestem w stanie trzymać minimum 5 lat, a najlepiej nigdy ich nie sprzedawać. Jeśli jednak miałybym prognozować co do ogólnego kierunku rynku w USA to myślę że będzie on nadal rósł. Z dwóch powodów. Pierwszy, uważam że nadal będzie trwało drukowanie dolara "na potęgę". Inflacji i drukowi zwykle towarzyszą wzrosty cen akcji. Jak to mówią "don't fight the fed". Drugi to taki, że pod koniec roku odbywają się wybory uzupełniające w USA. W obu izbach parlamentu niewielką przewagę mają demokraci. Myślę, że będzie im zależało, aby rynki conajmniej utrzymały się na aktualnym poziomie do wyborów czyli do 8-mego listopada.


Jak widzicie dość optymistycznie patrzę w przyszłość. Rok 2021 był dla mnie bardzo dobry. Pomimo tego, że wycofałem część środków we wrześniu to zakończyłem ten rok wzrostem 40%+.


W grudniu dodałem do portfela spółkę z GPW - Novita SA.


Novitę miałem ją już kiedyś w portfolio. Z tego co widzę po raz pierwszy kupowałem ją w styczniu 2014 po 31 zł a sprzedawałem w maju 2018 po 45 zł. Gdybym ją trzymał to dzisiaj miałbym 5 krotny zysk plus dywidendę, która w samym 2021 wyniosła aż 21.20 zł na akcję.


Novita sporo urosła w poprzednim roku, przypuszczam, że głównie za sprawą tej wysokiej dywidendy. Niemniej, uważam, że jest to dobra inwestycja długoterminowa. Chociażby dlatego, że przy tak sporym wzroście ceny akcji C/Z jest niskie i wynosi ~7. Novita pokazała świetne wyniki za pierwsze 3 kwartały. Myślę, że w 2022 znów wypłaci dywidendę. Nie wykluczam że będę dodawał do tej pozycji, szczególnie jeśli cena akcji będzie spadać.


Jedna uwaga. Weźcie pod uwagę niskie obroty na tej spółce jeśli zdecydujecie się w nią zainwestować. Może być ciężko ją sprzedać jeśli zdecydujecie się na zamknięcie pozycji.. poza tym niewielki kapitał może znacznie wpłynąć na notowania.


Dajcie znać w komentarzach jakie macie prognozy na 2022 rok.


Życzę udanych inwestycji!


Zmiany w portfelu

 • Zakup 70 akcji Novita SA po średniej cenie 157.90 zł

Dywidendy

Nazwa

Symbol

Kwota

Visa Inc

V

77.12 zł

Intel Corporation

INTC

116.76 zł

International Business Machines Corp

IBM

328.00 zł

Microsoft Corporation

MSFT

256.92 zł

3M

MMM

118.40 zł

McDonald’s Corporation

MCD

264.82 zł

Weyerhaeuser Company

WY

81.60 zł

Kimco Realty Corporation

KIM

136.00 zł

Kraft Heinz Company

KHC

192.00 zł

Tapestry

TPR

230.00 zł

American Financial Group, Inc.

AFG

584.00 zł

Broadcom Limited

AVGO

524.80 zł2910.42 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 2910.42 zł (+30.3% r/r).

Średnia miesięczna dywidenda: 1496.17 zł.

Wartość portfela na koniec miesiąca: 840,136.00 zł (+7.6% m/m).

Kurs USDPLN: 4.00.9 komentarzy:

 1. Może nie powinnam się wypowiadać, bo ja raczkuję na giełdzie, a ty już biegasz. Wydaje mi się jednak, że powinieneś się przyjrzeć stabilny spółkom biofarmaceutycznym. Często mają przyzwoitą dywidendę i naręcze produktów, które będą niezbędne populacji, a rynek zbytu jest ogromny. Nie wiem co myślisz o tym całym optymizmie w stosunku do metaversu i inwestowania w i tak już bardzo zawyżone cenowo spółki technologiczne. Zastanawiam się, czy nie robi się na nie znowu bańka jak w latach 90-tych.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecasz jakieś konkretne spółki biofarma?
   Myślę, że warto mieć coś w swoim portfolio co da nam ekspozycję na metaverse. Wydaje mi się, że Broadcom i Microsoft to są dwie spółki, które już mam i które mogą skorzystać. Poza tym nieźle wygląda Facebook czy nVidia. Nie wiem czy na tych poziomach, ale obie wziąłbym pod uwagę. Daj znać jeśli masz jakieś inne typy.

   Usuń
  2. Ciężko mi jest polecać, bo nie czuję się wcale pewnie w inwestowaniu. Mam w portfelu Pfizera średnia cena zakupu 35,46$, ale teraz przy 55-60$ jest strasznie drogi moim zdaniem, niedługo się skoryguje (tutaj będę dokupowała jak będzie koło 49$). Druga spółka to Viatris średnia cena 12,8$ kilka akcji dostałam za darmo, bo to spin off Pfizera i od 2020 płaci dywidendę, głównie w poftfolio ma chyba mniej dochodowe, ale dalej całkiem dobrze sprzedające się leki ( trochę ostatnio odbiła, ale nadal jest trochę nieoszacowany chyba). Trzecie co mam to ABBVE średnia 110,35$, to mi w ostatnim miesiącu zrobiło rajd w górę, mają bardzo porządną dywidendę, którą podnieśli właśnie z 1,3 na 1,41, tutaj nie jestem pewna co do aktualnej ceny czy też 135$ nie jest odrobinę zbyt drogo, jednak dywidenda tu to nadal 4,18%. Oraz moje ostatnie Medical Properties trust ze średnią ceną 21,11 to jest typowy REIT na wynajmowanie budynków pod działalność medyczną aktualna cena 23,25 jest chyba teraz dość uczciwa bez przeceny, ale nie jest też przeszacowany dywidenda przy obecnej cenie 5,01%. Ponadto obserwuję J&J, Gilead Sciences, Merck & Company, Arvinas Inc, choć nie pamiętam, czemu dodałam te ostatnią do obserwowanych, bo nie płaci dywidendy. Chwilowo muszę się powstrzymać od dokupowania medycznych, bo na 12 pozycji w portfelu mam 4. Choć pewnie następny na mojej liście jest J&J jako d dobrze zdywersyfikowany gigant. Żałuję, że nie pokupowałam więcej, jak były korekty w tym roku, ale skupiłam się na dywersyfikacji portfela.

   Jeśli chodzi o metaverse, po prostu wszystko jest takie drogie po tym rajdzie w 2020r i 2021r, że wydaje mi się, że na razie na te akcje mnie nie stać, przy moim miesięcznym budżecie na giełdę.

   Inną stroną, w jaką chcę popatrzeć są spółki, które będą czerpały korzyść z górnictwa kosmicznego. Myślę, że jak to odpali to przez 10-20 lat będzie taki rajd na nie jak dot com bubble, ale to będą moje spekulacje. Zastanawiam się nat tym ETF UFO albo rozbiciu spółek z niego na czynniki pierwsze.

   Usuń
  3. Też mam pfizer ładnie idzie aż za bardzo też mam abbivi oraz cvs health sieć aptek i jakieś pakiety czy umowy na leki pewnie coś ala umowy z pl nfz

   Usuń
  4. Dzięki, są to ciekawe spółki i pomysły. Pfizer i Abbvie pomimo wzrostów mają sensowną wycenę.

   Usuń
 2. Inwestujesz długoterminowo,a sprzedałeś Hershey,który teraz jest za 195...chyba spanikowałes w październiku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cały rynek jest wyżej niż w październku. Chodziło mi wyłącznie o zmniejszenie mojej ekpozycji na akcje. Hershey to dobra spółka, nie wahałbym się ją kupić ponownie.

   Usuń
 3. A co sądzisz by dokupić akcji Novita...myślę że będzie ładna dywidenda.....

  OdpowiedzUsuń