poniedziałek, 6 grudnia 2021

Tajemnicza spółka Kyndryl - Podsumowanie listopada 2021

 Spółka o tajemniczo brzmiącej nazwie Kyndryl Holdings jest nowo wydzielonym podmiotem z IBMa. 4 listopada za każde 5 akcji IBMa otrzymałem 1 akcję w nowej firmie. W ten sposób stałem się właścicielem 10 akcji.


Czym zajmuje się ta spółka? Budową, zarządzaniem oraz modernizacją systemów informatycznych. Działa w ponad 60 krajach i posiada ponad 4000 klientów oraz 90 tysięcy pracowników. Brzmi to imponująco ale moje wątpliwości budzi fakt, że pozbył się jej sam właściciel. Co prawda IBM nadal trzyma około 20% akcji Kyndryla, ale gdyby był to tak dobry biznes to chyba by się jej nie pozbyli?


Z mojej perspektywy przerośniętemu i zbiurokratyzowanemu molochowi, którym jest niewątpliwie IBM może to wyjść na dobre. Dlatego pozytywnie patrzyłem na ten podział. Niestety, rynek nie podzielił mojej opinii. W ciągu niecałego miesiąca akcje Kyndryla straciły niemal 50%. IBM spadł 3%. Czas pokaże czy ten rozwód wyjdzie na dobrze obu spółkom.


Moje 10 akcji Kyndryla jest aktualnie warte jedynie $180, więc póki co nie uwzględniam ich w portfolio.


Dochody z dywidend zainwestowałem w listopadzie w spółki, które już mam w portfelu. Głównie w ubezpieczyciela AFG, która bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła w tym roku. Wypłaciła $20 powyżej oczekiwanej dywidendy. Daje to dwucyfrową stopę dywidendy, którą łatwo można przeoczyć patrząc jedynie na tą kwartalną, która jest aktualnie na poziomie 1.6%. Tak wysoka dywidenda jest prawdopodobnie spowodowana tym, że w roku pandemicznym została ona wstrzymana. Niemniej, są to kwoty imponujące.


Zmiany w portfelu

 • Zakup 8 akcji American Financial Group (AFG) po średniej cenie $138.35

 • Zakup 1 akcji Visa (V) po cenie $203.00

Dywidendy

Nazwa

Symbol

Kwota

Apple Inc.

AAPL

168.21 zł

ONEOK, Inc.

OKE

937.59 zł

American Financial Group, Inc.

AFG

1040.00 zł

Starbuck Corporation

SBUX

70.56 zł2216.36 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 2216.36 zł (+114% r/r).

Średnia miesięczna dywidenda: 1474.83 zł.

Wartość portfela na koniec miesiąca: 780,520.00 zł (+3.7% m/m).

Kurs USDPLN: 4.00.5 komentarzy:

 1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nadchodzi bessa, w 2022 będziesz mógł o wiele taniej dokupować spółki, więc to powinno poprawić stopę dywidendy (obecnie ok 2,5% w skali roku) w stosunku do spadającej wartości portfela na nadchodzącym rynku niedźwiedzia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Skąd ta pewność, że będzie będą? Walka z inflacją będzie, ale nie oznacza to, że indeksy będą lecieć:P

   Prędzej boczniak...

   Usuń
 3. Witam. Ja i mój synek Adaś prosimy o wsparcie. Liczy się każda złotówka i każde udostępnienie. Jeśli masz chwilę, kliknij w ten link pomagam.pl/mamaadam Bardzo dziękuję za pomoc. Życzę Wszystkiego dobrego ❤
  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam pytanie jeśli Fed podnieśie stopy procentowe, spółki dywidendowe usa mocno spadną?

  OdpowiedzUsuń