poniedziałek, 4 stycznia 2021

Podsumowanie grudnia 2020 - nowa spółka w portfelu

 Czas na krótkie podsumowanie minionego roku. Według mnie był to jeden z najlepszych lat dla inwestorów. Szczególnie tych, którzy nie ulegli emocjom by sprzedawać akcje pod koniec marca. Jestem w grupie szczęśliwców, którzy mieli spory kapitał, aby wykorzystać tę okazję. Dzięki temu moje portfolio niemal podwoiło wartość z początku roku. A na koniec roku udało mi się pobić mój własny rekord z listopada 2018 (580 tys. zł).


Jeśli chodzi o moje nastroje na 2021 to są one pozytywne. Myślę, że ceny akcji nadal będą rosnąć. Ale Wam i sobie życzę przede wszystkim okazji inwestycyjnych, czyli przecen akcji solidnych spółek które będziecie mogli dokupić do swojego portfela. Jeśli akcje będą szły cały czas w górę to o takie okazje będzie trudniej..


W grudniu do portfela dodałem spółkę Intel. Muszę przyznać, że jest to ruch kontrariański. Rynek dość mocno pokarał Intela w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Znam chyba wszystkie argumenty przeciwko Intelowi: to długoletni monopolista na rynku procesorów x86, ma silną konkurencję ze strony AMD oraz procesorów ARM, ma problemy w produkcji procesorów nowej generacji, a Microsoft zapowiedział produkcję własnych chipów itd. Powodów by być sceptycznym wobec tej spółki jest bardzo wiele. Zdecydowałem się jednak zaryzykować swoim kapitałem. Przede wszystkim z powodu świetnych wyników finansowych. Spółka od lat się rozwija. Sprzedaż rośnie i rosną również zyski. Wskaźnik cena do zysku wynosi jedynie 10. To jest naprawdę niewiele przy 53 nVidii czy 74 AMD. Obie te spółki były świetnymi okazjami inwestycyjnymi roku 2020, pytanie tylko jak długo mogą rosnąć przy tak wysokiej wycenie. AMD zarabia zresztą dużo mniej niż Intel. Niecały miliard dolarów rocznie przy 20 miliardach od Intela. To wygląda słabo przy całym entuzjazmie rynku co do tej spółki. Podobnie jest zresztą z nVidią, która miała rewelacyjny rok, a ma zarobić około 4 miliardy. Liczby nie kłamią dlatego postawiłem na Intela.

Zmiany w portfelu

 • Zakup 84 akcji Intel Corporation (INTC) po cenie $47.09

Zmiany dywidendy

 • Broadcom Limited (AVGO) wzrost dywidendy o 10.7%

 • Waste Management (WM) wzrost dywidendy o 5.5%

Dywidendy


Nazwa

Symbol

Kwota

Visa Inc

V

60.87 zł

International Business Machines Corp

IBM

301.55 zł

Microsoft Corporation

MSFT

214.64 zł

McDonald’s Corporation

MCD

228.99 zł

Wendy’s Company

WEN

16.32 zł

Hershey Company, The

HSY

92.20 zł

Waste Management

WM

40.33 zł

Kimco Realty Corporation

KIM

118.40 zł

Kraft Heinz Company

KHC

177.60 zł

Weyerhaeuser Company

WY

75.48 zł

American Financial Group

AFG

481.00 zł

Broadcom Limited

AVGO

426.24 zł2,233.72 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 2,233.72 zł (+192% r/r).


Średnia miesięczna dywidenda: 1,060.36 zł.


Wartość portfela na koniec miesiąca: 590,756.80 zł (+5% m/m).


Kurs USDPLN: 3.70.12 komentarzy:

 1. Koniec roku ładna dywidenda. Dzięki za podsumowanie, jakieś plany zwiększać pozycję reit ? Ostatnio potaniały, ten rok może być dobra okazją do zakupów. Możesz przypomnieć z jakiego brokera korzystasz ? Kiedyś wspomniałeś, że coś napiszesz więcej jak dobierasz spółki, możesz coś takiego napisać ? Dzięki za wkład.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli bym kupował REIT to wziąłbym pod uwagę DLR który miałem w poprzednim portfolio. AMT też wygląda ciekawie. Zobaczymy jakie będą okazje w tym roku.. Jeśli chodzi o dobór spółek to pierwotnie opisałem moje zasady we wpisie "Jak bezpiecznie inwestować na giełdzie". Wpis jest nadal aktualny, ale dość ogólnikowy no i w ostatnim czasie trochę zmodyfikowałem swoje podejście bo np. kupiłem spółkę, która nie jest dywidendowa. Nie planuję uszczegóławiać tego opisu. Wolę podawać powody przy kolejnych zakupach.

   Usuń
 2. Świetne wyniki w 2020!

  Gratulacje!

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, bardzo inspirujące posty!

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć, dlaczego kupiłeś akcje Amazon skoro nie wypłacają dywidend?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po prostu zmieniłem podejście. Jest wiele spółek, które nie płacą dywidendy, ale za to się szybko rozwijają. Taką spółką jest Amazon.

   Usuń
 5. Cześć! Mam pytanie: z usług jakiego domu maklerskiego korzystasz? Ja mam konto w XTB i tam jest podatek 30% od dywidend USA i standardowo 19% od wzrostu na akcjach amerykańskich. Słyszałam, że są DM, które pobierają 15% od dywidend. Z góry dziękuję za info!

  OdpowiedzUsuń
 6. @Magda, sprawdź ofertę degiro, lynx.
  Mam dokładnie ten sam problem i zamierzam przenieść się do Lynx w najbliższym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za odpowiedź. Pytania o dom maklerski ciągle wracają. Przypraszam, że niczego nie polecam. Po prostu nie mieszkam w Polsce, więc nie warto abym polecał brokera, który operuje wyłącznie w kraju gdzie mieszkam.

   Usuń
  2. @Jaszczomp Wielkie dzięki, zaraz sprawdzę. @mlodymilioner OK, jasna sprawa.

   Usuń