poniedziałek, 1 czerwca 2020

Podsumowanie maja 2020 - spółka wraca po portfelaCzas na podsumowanie kolejnego miesiąca.

Przyznam szczerze, że nie spodziewałem się aż tak silnych wzrostów. Każda spółka którą kupowałem w kwietniu poszła w górę. I najsilniej te sprawdzone: Broadcom, McDonald's oraz Visa. To był dobry wybór.

Nie obyło się jednak bez rozczarowań. Pierwsza porażka to zawieszenie dywidendy przez spółkę Kimco Realty, którą dopiero co dodałem do portfolio. Nie było to zaskoczenie, spodziewałem się tego już w kwietniu gdy o niej pisałem. Wiedziałem, że spółka zmaga się z utratą środków z powodu COVID-19. W kwietniu spółka otrzymała jedynie 60% czynszów od swoich najemców. Liczę na to że z biegiem czasu sytuacja się ustabilizuje i dywidenda powróci.

Drugą spółką która ponownie rozczarowała to Occidental Petroleum, która już wcześniej ścięła dywidendę do 11 centów na akcję. Tym razem, zmniejszyła ją do 1 centa. Rozczarowujący jest fakt, że spółka zrobiła to dwukrotnie w przeciągu 2 miesięcy. Miejmy nadzieję, że pomoże to jej przetrwać ten trudny okres. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że cena ropy w ciągu miesiąca wzrosła o ~50%. Aktualnie wynosi $37 za baryłkę. Wygląda na to, że trend spadkowy być może się odwrócił. Jest to aktualnie najgorsza spółka w portfelu, straciłem na niej najwięcej.

Te dwie spółki przyczyniły się do sporego spadku średniej miesięcznej dywidendy poniżej 1000 zł.

Sytuację nieco poprawił zakup nowej firmy do portfela. Trzymałem ją już w przeszłości.  Do portfela wrócił producent słodyczy, spółka Hershey. Dlaczego ją wybrałem? Kierowałem się przede wszystkim kryterium jakościowym, które ostatnio zaniedbałem. Zapomniałem o tym, że moje inwestycje mają mieć charakter długoterminowy. Sygnałem ostrzegawczym powinien być zawsze wysoki poziom wypłacanej dywidendy.

Stąd wybór Heshey, która płaci jedynie 2.3%, ale za to przeznacza jedynie 54% zysku na dywidendę. Poza tym płaci ją nieustannie od 11 lat.


Zmiany w portfelu
 • Zakup 31 akcji Hershey Corporation (HSY) po cenie $127.80
Zmiany dywidendy
 • Kimco Realty, zawieszenie dywidendy
 • Occidental Petroleum, obniżka dywidendy z $0.11 na $0.01 (-91%)
Dywidendy
Nazwa
Symbol
Kwota
ONEOK, Inc.
OKE
819.18 zł
Apple
AAPL
126.20 zł


945.38 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 945.38 zł (+51% r/r).


Średnia miesięczna dywidenda: 910.14 zł.


Wartość portfela na koniec miesiąca: 411,763.70 zł (+10.6% m/m).


Kurs USDPLN: 4.10.

2 komentarze:

 1. No tak ale KIM jego cena wzrosła z 8 do około 15 od momentu jak kupiłeś, mimo, zawieszenia dywidendy. Więc prawie masz 100% zysku.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To fakt, dlatego będę trzymał dalej i czekał aż wróci dywidenda.

   Usuń