poniedziałek, 4 maja 2020

Podsumowanie kwietnia 2020 - dwie nowe spółkiW kwietniu kontynuowałem zakupy. Skupiłem się na dwóch rożnych kategoriach akcji.Po pierwsze kupowałem REITy. Cała branża została dość mocno przeceniona w ostatnich miesiącach. Nieruchomości są więc tanie, szczególnie te związane z handlem, który bardzo ucierpiał z powodu licznych zamknięć. 

Kupiłem spółkę, którą rok temu sprzedawałem za cenę 2x wyższą. Jest nią Kimco Realty Corporation (KIM), właściciela kilkuset centrów handlowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Istnieje spore ryzyko, że sowita dywidenda na poziomie 14% zostanie ucięta. Liczę się z tym, ale i tak uważam, że długoterminowo powinienem sporo zarobić. Spółka posiada nieruchomości w atrakcyjnie położonych miejscach, i aktualnie kupuję ją za pół ceny.

Drugim REITem, który kupiłem jest Iron Mountain (IRM). Jest to spółka o ciekawym modelu biznesowym. Zarabia na przechowywaniu, archiwizowaniu danych i dokumentów. W ostatnim czasie rozwija swoją ofertę cyfrową poprzez budowę centrów danych. Iron Mountain działa również w Polsce. Niestety nie znalazłem informacji na ich stronie od kiedy (https://www.ironmountain.pl/about-us/history). Zdecydowałem się zakupić kilka akcji głównie ze względu na stabilność przychodów i zysku co przekłada się na stabilność dywidendy, która wynosi aktualnie 10%. Jak wyżej, jest spora szansa, że spółka ucierpi z powodu COVID-19, ale dzięki temu można ją teraz kupić po niższej cenie.

Drugą kategorią spółek, w które zainwestowałem były te, które posiadam już w portfelu. Wyszedłem z założenia, że prawie każda z nich dała mi już w przeszłości sporo zarobić. Dlatego zamiast szukać nowych okazji po prostu będę zwiększał pozycję. I w ten sposób, dokupiłem akcje Visa, Broadcom oraz McDonald’s. Wszystkie z nich zostały w ostatnim czasie przecenione. Uważam, że każda z nich będzie istnieć i zarabiać przez kolejne lata.

Dwie z posiadanych przeze mnie spółek zawiesiły wypłatę dywidendy. Pierwsza to PZU, druga to Weyerhaeuser Company. Pomimo tego przebiłem w tym miesiącu barierę 1000 zł średniej miesięcznej dywidendy. Jest to duże osiągniecie ponieważ planowałem to dopiero w roku 2023. Wygląda na to, że COVID spowodował spore przyspieszenie, obniżkę cen oraz większe fundusze które mogę zaoszczędzić i przeznaczyć na inwestycje.

Zmiany w portfelu
 • Zakup 200 akcji Kimco Realty Corporation (KIM) po cenie $8.05
 • Zakup 7 akcji Visa (V) po cenie $167.5
 • Zakup 55 akcji Iron Mountain (IRM) po cenie $24.70
 • Zakup 4 akcji Broadcom (AVGO) po cenie $250.00
 • Zakup 5 akcji McDonald’s (MCD) po cenie $177.00
Zmiany dywidendy
 • Apple, podwyżka dywidendy o 6.49%
 • ONEOK, podwyżka dywidendy o 1.17%
 • PZU, zawieszenie dywidendy
 • Weyerhaeuser Company, zawieszenie dywidendy
Dywidendy
Nazwa
Symbol
Kwota
Occidental Petroleum
OXY
628.37 zł
Royal Gold
RGLD
77.12 zł
American Financial Group
AFG
214.88 zł


795.89 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 795.89 zł (-11% r/r).


Średnia miesięczna dywidenda: 1003.19 zł.


Wartość portfela na koniec miesiąca: 372,185.70 zł (+27.4% m/m).


Kurs USDPLN: 4.10.

9 komentarzy:

 1. IRM nie przeraża cie payout ratio w wysokości 102.88%?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Masz rację. Niektóre źródła podają jeszcze wyższy PR. Na szczęście nie mam dużej pozycji. Podczas kupna sugerowałem się sporą przeceną oraz możliwością dywersyfikacji portfela.

   Usuń
 2. Bardzo dobre posunięcie z tymi REITami a czemu nie kupujesz ETF ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ETF to swego rodzaju auto-pilot i jest to najprostsze rozwiązanie dla osób, które nie chcą samodzielnie wybierać spółek do portfela. Ja lubię dobierać spółki. Poza tym zawartość ETF ulega ciągłej zmianie. Jeśli dziś mam 10 akcji IBM to jutro nadal będę je miał, z ETFem jest różnie.. nigdy nie masz pewności co oni będą sprzedawać oraz kupować. Dochodzą do tego jeszcze inne sprawy np. podatkowe i oraz głosowania akcjami. Podkreślam, że jest wyłącznie kwestia preferencji, ja wolę trzymać akcje.

   Usuń
 3. Lubie czytać podsumowania, zwykle są motywujące i czasem inspirujące. Oby tak dalej
  _________________________
  Pozdrawiam, Panasiuk

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzięki za odpowiedź, możesz czasami opisywać spółki tak jak XOM?
  Też drugie pytanie, czemu go nie kupujesz ?
  ETF się zgadza, ale czasem wolę mieć 10 spółek wydobywających, złoto niż jedną. Nie zawsze się dobrze trafi z ta jedna spółką.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, pisałem o XOM parę miesięcy temu, jeszcze przed pandemią.. A dlaczego nie kupiłem? Bo wybrałem OXY i wygląda na to, że to był błąd. Bo OXY ucięło dywidendę, a Exxon nadal płaci..

   Usuń
 5. Ja kupiłem to i to :) I to i to wzrasta ale OXY to bije rekordy po 40%. Widać, że spekulacja wchodzi, co cieszy i martwi.

  OdpowiedzUsuń