czwartek, 3 maja 2018

Nowa spółka w portfelu i podsumowanie kwietnia 2018
W kwietniu kontynuowałem zmiany w portfelu. Pozbyłem się kolejnych spółek, które przez dłuższy czas wypłacały niskie dywidendy. Otrzymane środki przeznaczyłem na zakup spółek, które oferują pewniejsze wypłaty, Pekao oraz Lentex.

Pod koniec miesiąca dokupiłem również spółki na koncie amerykańskim. Zwiększyłem swoją pozycję w spółce Kimberly Clark, której cena spadła i jest teraz jeszcze bardziej atrakcyjna.

Otworzyłem nową pozycję na REIT-cie Kimco Realty. Spółka przypadła mi do gustu podobnie jak wcześniej DDR Corp. Kimco posiada 475 centrów handlowych na terenie Stanów Zjednoczonych. Podobnie jak w przypadku DDR, przyczyną jest negatywny sentyment dla sektora handlowego. Na rynku przeważa opinia, że przyszłość będzie zdominowana przez sprzedaż internetową co odbije się negatywnie na wynikach tradycyjnych sprzedawców. Jeśli ucierpią sprzedawcy to również ucierpią wynajmujący przestrzeń handlową. Jest wiele powodów by wierzyć, że tak rzeczywiście jest. Wystarczy spojrzeć na dynamicznie rosnącą sprzedaż Amazona czy na przykłady dużych sprzedawców i sieci handlowych, które zamykają swoje sklepy.

Jestem przekonany, że nie jest aż tak źle jak wycenia to rynek. Przede wszystkim dlatego, że nie wierzę, aby Amazon był w stanie zabić każdą formę sprzedaży tradycyjnej. Istnieje wiele towarów, które z wielu powodów będzie kupowało się bezpośrednio. Myślę tutaj o np. odzieży, żywności, wyposażeniu domu czy lekach. Drugi powód jest taki, że Amerykanie uwielbiają jeździć na zakupy. Jest to forma rozrywki i spędzania wolnego czasu.

Spółka fundamentalnie wygląda bardzo dobrze. Cena akcji spadła o ponad 50% od szczytu w lipcu 2016 roku. Aktualnie płaci dywidendę na poziomie 7.5% rocznie. Sytuacja na rynku wydaje się mieć niewielki wpływ na wyniki spółki. 96% przestrzeni handlowej pozostaje wynajęta, to więcej niż w latach poprzednich. Przyjrzałem się również wynajmującym, których trudno będzie pobić Amazonowi. Właśnie ze względu na rodzaj produktów, które według mnie lepiej sprzedają się bezpośrednio.Zmiany w portfelu

 • Sprzedaż 600 akcji Enea po cenie 10.57 zł
 • Sprzedaż 830 akcji Energa po cenie 10.90 zł
 • Kupno 1000 akcji Lentex po cenie 7.45 zł
 • Kupno 100 akcji Pekao po cenie 122.55 zł
 • Kupno 375 akcji Kimco Realty Corporation po cenie $13.34
 • Kupno 20 akcji Kimberly Clark po cenie $100.00

Podwyżki dywidend

 • ONEOK Inc - podwyżka o 3.25%
 • Johnson & Johnson - podwyżka o 7.14%
 • Exxon Mobil - podwyżka o 6.49%
 • Southern Corporation - podwyżka o 3.45%

Dywidendy
Nazwa
Symbol
Kwota
Nuveen AMT-Free Quality Municipal Income Fd
NEA
56.55 zł
Western Asset Emerging Markets Debt Fund Inc.
EMD
85.77 zł
DDR Corp
DDR
245.64 zł
Kimberly Clark Corp
KMB
51.00 zł
Diageo plc
DEO
124.08 zł
Realty Income Corp
O
68.22 zł
Royal Gold
RGLD
42.84 zł
Invesco Value Municipal Income Trust
IIM
64.26 zł


738.36 zł
Dywidendy w tym miesiącu: 738.36 zł (+95% r/r).
Wartość portfela na koniec miesiąca: 497,254 zł (+7,0% m/m).


4 komentarze:

 1. Witam,


  500k coraz bliżej, gratuluję i jednocześnie życzę dalszych sukcesów i progresów. Patrząc na dokupienie Lentex i banku z żubrem to dywidendy lipcowe chyba wyznaczą nowy rekord.

  Ja w maju kupiłem Budimex i obym był szczęśliwym posiadaczem akcji tej spółki.

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki. W tym miesiącu sporo zmian w moim portfelu. Możesz rzucić okiem na Twittera gdzie wpisuję wszystkie tranzakcje. Pozbyłem się Novity, która przestała płacić dywidendę i szukałem dobrych spółek dywidendowych.

  Powodzenia z Budimexem, na którego prawie się skusiłem. Wybór ostatecznie padł na GPW, KTY oraz SNK. Ostatnią spółka w sumie trochę spekulacyjnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Trzeba było brać Budimex, w końcu to potężna i dobrze zarządzana firma, która poradzi sobie w czasie mniejszej ilości zamówień publicznych.

  Ogólnie w akcje bawię się stosunkowo niedawno, ale już zaczynam wyciągać jakieś wnioski, obserwować pewne zdarzenia i zjawiska.

  Teraz skupiam się trochę na upgradzie sposobu kupna lub dokupienia akcji, tak aby kupić je jak najtaniej, bo przecież chcę je mieć całe życie (a nawet dłużej), więc każdy grosz się liczy przy zakupie.

  Aktualnie mam listę spółek, które mnie interesują długoterminowo pod względem fundamentalnym i zamierzam je ładować do portfela, gdy są na swoich 52 tygodniowych minimach i tak teraz czaiłbym się na coś ze zbioru: GKI, GPW, PZU, IFI, PEO.

  Muszę przeanalizować sobie SNK jeszcze raz, kiedyś stanąłem na tej spółce i coś mi nie pasowało, wrócę do tego waloru.

  BTW. Ładnie wszedłeś w LTX, tak właśnie mam zamiar kupować i dokupować.

  OdpowiedzUsuń
 4. możesz powiedzieć gdzie masz rachunek na którym kupujesz akcje amerykańskie?. pozdrawiam Przemek

  OdpowiedzUsuń