czwartek, 19 kwietnia 2018

Zmiany w portfeluW tym tygodniu pozbyłem się dwóch spółek z mojego portfela Enei oraz Energii. Zrobiłem to z dwóch powodów. Pierwszy powód to wymuszony wykup moich akcji Synthosa, który wygenerował spory zysk. Ponieważ na Enei i Enerdze poniosłem stratę to sprzedaż skompensowała ten zysk i nie będę musiał płacić podatku w następnym roku. Drugi powód jest taki, że wchodzimy w sezon dywidendowy i wiele ze spółek, które już posiadam pochwalily się planowanymi wypłatami. Enea oraz Energa w ostatnim roku dawły stopę dywidendy poniżej 2%. Reinwestując środki w hojniejsze spółki jestem w stanie znacznie poprawić dochód w tym roku. Zdecydowałem się dokupić akcje Lentex oraz Pekao, obie z wymienionych spółek oferują dywidendę na poziomie powyżej 6%.

Lista tranzakcji:

 • sprzedaż 600 akcji Enea po cenie 10.57 zł
 • sprzedaż 830 akcji Energa po cenie 10.90 zł
 • kupno 1000 akcji Lentex po cenie 7.45 zł
 • kupno 100 akcji Pekao po cenie 122.55 zł3 komentarze:

 1. Witam

  Lentex jest w kręgu moich zainteresowań, spółka po przecenie, rosnąca nominalnie dywidenda. Wygląda to bardzo dobrze do tego typu portfela.

  Pekao zakupiłem w marcu po 121,10 zł, szkoda tylko spadku dywidendy o 9 % r/r, oczywiście nadal mam tą spółkę za bardzo dobrą w bardzo długim terminie.

  W tym roku zacząłem dywersyfikować swoje przyszłe kanały dochodu i tworzę portfel stricte dywidendowo-emerytalny, a kto wie, może nawet zostawię go potomnym. Patrząc, że w grudniu zacząłem, a skończę w tym roku 29 lat jest szansa a uciułanie miliona do ustawowego wieku emerytalnego.

  Mógłbyś napisać co sądzisz o BDX, PCR, LEN, DOM i AMB w kontekście długoterminowego portfela? Pierwsze dwie są pod obserwacją do zakupu z oczekiwaniem na przecenę, pozostałe trzy mam w portfelu.

  Pozdrawiam
  Luko

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślimy podobnie. Pierwotnie chciałem osiągnąć konkretną kwotę oszczędności, aktualnie chcę wygenerować pasywny dochód, który zapewni mnie i mojej rodzinie niezależność finansową, ale do tego jeszcze długa droga.

  Rzuciłem okiem, nie traktuj tego jako poważnej analizy. Budimex, wygląda na solidną spółkę, świetna kondycja finansowa, wysoka dywidenda wypłacana od 2009 roku. Z minusów to model biznesowy, który powiązany jest z cyklem koniunkturalnym, uzależniony od zamówień publicznych.

  PCC Rokita, trochę zbyt krótka historia notowań aby wyciągać jakieś wnioski długoterminowe. Na pewno spółka dynamicznie się rozwijała przez ostatnie lata co odzwierciedla wykres. Niepokojące jest trochę to, że na koncie mają 64 mln, a chcą wypłacić aż 164 mln dywidendy. Musiałbym trochę więcej poczytać o chemii aby wyrobić sobie zdanie o ich modelu biznesowym.

  Z tych dwóch skłaniałbym się ku Budimexowi.

  Te które posiadasz również wyglądają w porządku. Kiedyś sparzyłem się na deweloperce, firmie Gant i trudno byłoby mi zainwestować w tę branżę. Ale DomDev wygląda bardzo dobrze. Szczególnie fakt, że płacili dywidendę przez lata kryzysu.

  OdpowiedzUsuń