poniedziałek, 4 lipca 2016

Rekordowa wartość portfela - podsumowanie czerwca 2016

Powoli spełnia się moja przepowiednia z poprzedniego tygodnia, że Brexit nic nie zmienia. Amerykański rynek nie tylko odrobił straty, ale jest wyżej niż po ogłoszeniu wyników referendum.
Nie dotyczy to Polski gdzie od dłuższego czasu panuje  pesymizm. Widać to po notowaniach dużych spółek z mojego portfela takich jak Energa i PZU, które są notowane w okolicach rocznych minimów. Wygląda to tak jakby ktoś oczekiwał katastrofy finansowej w Polsce.
Pocieszające jest to, że wiele spółek nadal zarabia i dzieli się swoimi zyskami. Rozpoczął się sezon dywidendowy. W czerwcu otrzymałem wypłatę od dwóch polskich spółek, Polna oraz Wawel. Dzięki temu udało mi się uzyskać rekordową sumę w tym roku. Jest to drugi najlepszy wynik od początku śledzenia historii na tym blogu. Najlepszy wynik osiągnąłem w październiku poprzedniego roku.
Portfel osiągnął rekordową wartość i po raz pierwszy przekroczył 370 tysięcy.

Dywidendy

Otrzymałem 1822.1 zł z dywidend:
 • WAWEL 227 zł
 • POLNA 648 zł
 • OGS 5.52 zł
 • WEC 63.3 zł
 • NEA 58.5 zł
 • SO 139.62 zł
 • V 15.87 zł
 • MSFT 95.13 zł
 • TGT 91.89 zł
 • O 25.62 zł
 • HSY 66.9 zł
 • MCD 97.53 zł
 • ESD 84.9 zł
 • DLR 132.78 zł
 • IIM 69.54 zł
Zmiany w portfelu
 • Kupno 100 akcji GPW po średniej cenie 32.50
 • Kupno 32 akcji Polna po średniej cenie 20.08


W porównaniu do czerwca 2015 roku (852.75 zł) dywidendy wzrosły o 113%. Wartość portfela na koniec czerwca: 372,454 zł (+2,8%).

5 komentarzy:

 1. Hej, widzę, że jesteś już bardzo zaawansowany w sposobie inwestowania o którym myślałam. Wyniki są naprawdę ładne. Miał byś jakieś rady dla osoby która dopiero myśli o zainwestowaniu na giełdzie w spółki dywidendowe?? Jakaś minimalna kwota zakupu akcji? Mam już trochę funduszy inwestycyjnych które zarabiają niewiele albo i niekoniecznie zarabiają. Chciała bym inwestować odsetki z lokat + coś dodatkowo na razie nie co miesiąc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, dzięki za komentarz i pytanie. Ten temat w pewnym sensie poruszyłem w początkowych wpisach na tym blogu. "Mój sposób na oszczędzanie" oraz "Jak bezpiecznie inwestować na giełdzie".
   Tam znajdziesz zarys mojej filozofii oszczędzania i inwestowania. Ta kolejność jest istotna, najpierw musisz mieć kapitał, dopiero później pojawia się pytanie jak go zainwestować. Z perspektywy czasu widzę, że szybkość oszczędzania jest ważniejsza (szczególnie na początku) od zwrotu z inwestycji.

   Usuń
  2. Poruszyłeś te tematy ale bardzo powierzchownie. Oszczędzanie mam jako tako opanowane ( oszczędzam zazwyczaj całość dodatkowych dochodów które ostatnio nie spadają poniżej 1000 plus około 200-400zł z pensji podstawowej) i pewien kapitał zebrany. Chodzi mi o to, że w momencie kiedy zacząłeś pisać bloga miałeś już duży portfel. Interesuje mnie jak go budowałeś. Czy uzbierałeś 120k i rozsądnie za wszystko kupiłeś akcje. Czy może kupowałeś je systematycznie i trochę czasu zajęło nim go zdywersyfikowałeś ( tak jak ja planuje powolne dokupowanie akcji, więc na początku mało zdywersyfikowany portfel a z biegiem czasu i dywidend bardziej). Z jakich portali korzystasz by czerpać informacje o spółkach w jakie chcesz inwestować.

   Usuń
  3. Przed założeniem bloga nie miałem opracowanej żadnej strategii inwestowania czy oszczędzania. Miałem zarówno lokaty i jak i akcje. Spekulowałem i inwestowałem w spółki, które wydawały mi się wartościowe. Osiągnąłbym znacznie lepszy wynik gdybym od początku inwestował w sposób przemyślany i konsekwentny. Tak naprawdę nie ma recepty krok po kroku jak dojść do miejsca gdzie jestem. Można do tego dojść na różne sposoby. Pewnie w ogóle nie trzeba inwestować w akcje. Jeśli nie czujesz się komfortowo inwestować na giełdzie to nie musisz tego robić. A jeśli stwierdzisz, że chcesz spróbować to możesz zacząć od niewielkiej kwoty. Jaka jest minimalna kwota? To już sama musisz zdecydować. Ja się trzymam reguły, że nie inwestuję w pojedynczą spółkę więcej niż ~5%.

   Informacje do analizy spółek czerpię głównie z raportów okresowych, ale korzystam też z bankiera. Do zagranicznych spółek używam google finance oraz seekingalpha.

   Mam nadzieję, że ten wpis okazał się bardziej pomocny. Pozdrawiam.

   Usuń
  4. Tak, więcej mi rozjaśnił. Dziękuje.

   Usuń