czwartek, 24 września 2015

Zostałem akcjonariuszem GPWMamy obecnie bardzo ciekawą sytuację na rynku. Pojawiło się sporo pesymizmu związanego z planami restrukturyzacji spółek wydobywczych i ich wsparcia przez spółki z sektora energetycznego. Na dzisiejszej sesji mocno dołowały papiery PGE oraz Energii. Obie spółki posiadam w swoim portfelu i przyznaję, że biorę pod uwagę zwiększenie pozycji. Powstrzymuje mnie jedynie ryzyko nieprzewidywalności rządu, który swoimi decyzjami może pogorszych wyniki tych spółek. Tego ryzyka nie mogę lekceważyć. Poza tym mój portfel jest już i tak mocno obciążony spółkami z tego sektora, dlatego dzisiaj spasowałem.

Skusiłem się za to na inną spółkę, którą obeserowałem od kilku lat, gdy kurs akcji był w okolicach 34 zł. Jest to Giedła Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW). Akcje w ostatnich miesiącach uległy sporej przecenie, z ponad 50 zł spadły dziś w okolice 42 zł. Kupuję te udziały przy C/Z 15. Nie jest to tanio, ale z drugiej strony nie jest też drogo biorąc pod uwagę aktualną sytuację spółki. GPW jest monopolistą na rynku i nie spodziewam się, aby to miało się w najbliższym czasie zmienić. Model biznesowy spółki jest sprzyjający ponieważ nie wymaga dużych nakładów kapitału. Spółka przy 1.8 mld zł kapitalizacji posiadała 440 mln zł na koncie. Nawet po wypłacnie dywidendy w wysokości 100 mln zł, zostaje 300 milionów. Spółka może w każdej chwili spłacić całe swoje zadłużenie. Oczywiście istnieją ryzka związane z tą spółką. Chociażby ryzyko głównego właściciela, Skarbu Państwa. Inne ryzyko, które jest dość realne to wprowadzenie podatku od tranzakcji. Jest to pomysł dość często pojawiający się w debatach politycznych. Na pewno zaszkodziłby rodzimej giełdzie.

Stałem się dzisiaj nowym udziałowcem Giełdy Papierów Wartościowych SA. Zakupiłem 100 akcji po średniej cenie 42.39 zł. Jeśli cena spadnie w najbliższych dniach to nie wykluczam zwiększenia pozycji.

Dokupiłem dziś również akcje amerykańskiej spółki Oneok Inc. (OKE). Właściciela rurociągów gazowych w Stanach Zjednoczonych. Kupuje te akcje dzisiaj po cenie niższej niż 2 lata temu. Spółka w między czasie prawie podwoiła wysokość swojej dywidendy. Przy aktualnej cenie dywidenda jest na poziomie 7%, ale istenieje ryzyko, że z powodu niskich cen gazu wyniki spółki pogorszą się i nie będzie jej stać na wypłaty. Dokupiłem dziś 58 akcji OKE po średniej cenie 34.07$.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz