wtorek, 18 sierpnia 2015

Dokupuję akcje w Polna SA - krótka analiza


Zakłady Automatyki Polna SA jest producentem wyrobów automatyki przemysłowej i ciepłowniczej, specjalizuje się w projektowaniu i produkcji zaworów regulacyjnych stosowanych w energetyce, petrochemii, gazownictwie i innych.


Spółka ta podoba mi się z kliku powodów:


 • Polna SA działa od prawie 100 lat w branży, która jest przewidywalna i trudno oczekiwać, aby zniknęło zapotrzebowanie na jej produkty. Posiada solidnych klientów, takich jak PGNIG, Orlen czy Elektrobudowa.
 • Wysokie marże oraz niska wycena spółki, C/Z na poziomie 10.
 • Spółka płaci dywidendę od niedawna, ale istnieją powody by uważać, że będzie kontynuować wypłaty. Podkreślił to główny akcjonariusz spółki, Pan Zbigniew Jakubas.
 • Główny akcjonariusz dokupuje akcje spółki.
 • Jest to mała spółka, niecałe 40 milionów złotych kapitalizacji. Mój portfel jest mocno skoncentrowany w dużych spółkach, więc będzie do dobry dodatek z punktu widzenia dywersyfikacji.
 • Sporo spółek w moim portfelu jest kontrolowana przez skarb państwa co zwiększa ryzyko inwestycji. Widać to świetnie po tym co aktualnie dzieje się ze spółkami energetycznymi. Polna SA jest w prywatnych rękach.
 • Spółka nie jest popularna, dzięki czemu mogę kupić akcje po niższej cenie.

Zdecydowałem się wczoraj zwiększyć swoją pozycję w spółce o kolejne 200 akcji kupionych po średniej cenie 27.18 zł. Posiadam w sumie 400 akcji Polna SA i w najbliższym czasie nie zamierzam dokupowywać więcej. Nadal obserwuję rynek i szukam ciekawych inwestycji.

2 komentarze:

 1. Widzę, że wakacje to u kolegi czas zakupów. A swoją dogą to jest fenomen ,że spółki niepopularne są często najlepszą inwestycją. Tak jest w przypadku Polnej, jak i spólek chociażby będących producentami mebli ...

  Na rynku mamy ciekawy okres, możliwe że dojdzie do długo oczekiwanego przesilenia na rynkach wschodzących. Tu akurat na nieszczęście od lat jest nasze miejsce i stąd ten nudny horyzont ...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za komentarz. To dlatego że miałem dłuższą przerwę w zakupach. Teraz muszę nadrobić zaległości. Poza tym zauważyłem też że ciężko będzie mi zrealizować mój plan jeśli nie będę inwestował..

  Na rynkach zrobiło się ciekawie, dzisiaj mocne przeceny, pojawia się coraz więcej ciekawych spółek o niskich wycenach.

  Zgadza się, najlepiej z tego co widzę wychodzę na małych, zapomnianych spółkach. Zobaczymy jak będzie z Polną.

  OdpowiedzUsuń