poniedziałek, 13 maja 2024

Mocne wejście w rynek - podsumowanie kwietnia 2024

  
Kwiecień upłynął pod znakiem inwestycji w nowojorską giełdę.


Poniżej przedstawię ogólne założenia oraz analizę, którą się kierowałem.


Pierwszym celem była chęć zwiększenia dochodu z portfela. Drugim, zakup spółek o atrakcyjnej wycenie.


Wybór padł na sektor REIT, który uważam za historycznie tani. Kapitał zainwestowałem w Realty Income (O) oraz Health Realty Trust (HR). 


Pierwszy z trustów miałem już kiedyś w portfelu i co ciekawe pozbyłem się go w 2019 roku przy cenie $69. W połowie kwietnia kupowałem go za $51-52. Wydaje mi się to okazją, biorąc pod uwagę, że w między czasie był on notowany niemal $80. Realty Income oferuje możliwość zainwestowania w dobrze zdywersyfikowany portfel nieruchomości. Są to w dużym stopniu sklepy, apteki, restauracje itp. Biznesy te charakteryzują się sporą stabilnością i przewidywalnością. Dzięki temu Realty Income może liczyć na stabilne przychody z wynajmu i z biegiem czasu podwyższać wysokość czynszu. Udziały kupiłem przy stopie dywidendy niemal 6% co jest wartością historycznie wysoką. Ciekawostką jest również to, że Realty Income płaci dywidendę co miesiąc. W przypadku tego trustu liczę na stabilną i pewną dywidendę nawet jeśli sytuacja gospodarcza USA się pogorszy.


Drugim trustem jest Health Realty Trust (HR), który osiąga przychody z wynajmu nieruchomości w sektorze opieki zdrowotnej takich jak szpitale i przychodnie. Należy zauważyć, że przecena spółek z tego sektora trwa od kilku lat, od czasów ostatniej pandemii. Dlatego zakup tego trustu jest obarczony znacznie większym ryzykiem niż poprzedni. Kupując go stawiam na odwrócenie spadkowego trendu. HR posiada wysokiej jakości nieruchomości, położone w miejscach gdzie populacja rośnie. Wydaje mi się, że z biegiem czasu ich wyceny wzrosną. W między czasie będę otrzymywał dywidendę na poziomie ~9%. Liczę się oczywiście z ryzykiem, że może ona zostać ucięta.


Drugim ważnym czynnikiem, który będzie miał wpływ na wycenę w zasadzie wszystkich trustów są stopy procentowe wyznaczane przez rezerwę federalną. Pierwotnie planowała ona kilkukrotne obniżenie stóp procentowych w tym roku. Jednak ostatnie komentarze wskazują na to, że wysokie stopy mogą zostać utrzymane dłużej ze względu na utrzymującą się na wysokim poziomie inflację.


Moje założenie jest jednak takie, że prędzej czy później rezerwa federalna będzie zmuszona stopy obniżyć. To powinno wywindować wycenę REITów.


Do portfela dodałem również Kimco Realty (KIM) oraz Altria (MO), które są według mnie nisko wyceniane i oferują wysoką dywidendę.


Dzięki zainwestowaniu sporego kapitału w kwietniu mój pasywny dochód wzrósł do $840 miesięcznie. Rozważam reinwestowanie tych dywidend w posiadane przeze mnie spółki.


Pamiętajcie, że inwestujecie na własne ryzyko.


Życzę udanych inwestycji!

Zmiany w portfelu

  • Zakup 1447 akcji Healthcare Realty Trust Incorporated (HR) po średniej cenie $13.83

  • Zakup 200 akcji Kimco Realty (KIM) po średniej cenie $18.53

  • Zakup 495 akcji Realty Income (O) po średniej cenie $51.74

  • Zakup 100 akcji Altria (MO) po średniej cenie $41.35

Dywidendy

Nazwa

Symbol

Kwota

Kraft-Heinz Company

KHC

192.00 zł

Broadcom Inc.

AVGO

840.00 zł

Iron Mountain

IRM

221.00 zł

Royal Gold

RGLD

107.20 zł

American Financial Group, Inc.

AFG

284.00 zł

Altria

MO

784.00 zł2,428.20 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 2,428.20 zł (+97% r/r).

Średnia miesięczna dywidenda: 3,357.27 zł.

Wartość portfela na koniec miesiąca: 1,307,704.00 zł (+14.9% m/m).

Kurs USDPLN: 4.00.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz