czwartek, 8 grudnia 2022

Kiedy powrócą wzrosty na giełdach? - podsumowanie listopada 2022

 

Listopad nie przyniósł żadnych rozstrzygnięć. Nad amerykańskim rynkiem  wisi widmo kolejnych podwyżek stóp procentowych. 


Dlaczego jest to tak istotny czynnik? Ponieważ wzrosty na giełdach nastąpią dopiero wtedy, gdy pojawi się nadzieja na tani pieniądz. Niskie stopy procentowe pomagają firmom zaciągać kredyty na inwestycje. Pobudzają również konsumpcję, zwykli obywatele chętniej zaciągają kredyty na domy, samochody itd. Co za tym idzie, wiele z tych pieniędzy prędzej czy później trafi do spółek, które będą osiągać lepsze wyniki.


Z biegiem czasu stopy procentowe będą musiały zostać obniżone. Nawet samo zatrzymanie podwyżek stóp, może zostać odczytane jako pozytywny znak, który doprowadzi do wzrostów na giełdach.


Jeszcze nie jesteśmy w tym momencie. Póki co rezerwa federalna nadal zapowiada wzrosty stóp. Łatwo sobie wyobrazić sytuację, że stopy procentowe pozostaną zbyt wysokie, zbyt długo. Myślę, że tego najbardziej obawiają się uczestnicy rynków. Stąd wahanie i marazm na giełdach.


Zwróćcie jednak uwagę, że jeśli wasz horyzont czasowy na inwestycję jest długi to obecna sytuacja nie ma aż tak istotnego znaczenie. Z upływającym czasem, akcje na rynkach będą rosły.


Poza tym, dzisiejsze wyceny wielu spółek są dużo niższe niż na początku roku. Przykładowo kupując akcje Microsoftu po $245 mamy znacznie większą szansę zarobić na nich niż w styczniu, gdy kurs wynosił $334.


Jak zwykle zachęcam do śledzenia mnie na Twitterze, gdzie publikuję na bieżąco zmiany w portfelu.


Zmiany dywidendy

  • Visa (V), podniesienie dywidendy o 20%

Dywidendy

Nazwa

Symbol

Kwota

Apple Inc.

AAPL

207.00 zł

ONEOK, Inc.

OKE

1051.88 zł

American Financial Group

AFG

801.00 zł

Starbucks Corporation

SBUX

85.86 zł2145.74 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 2145.74 zł (+4% r/r).

Średnia miesięczna dywidenda: 2065.37 zł.

Wartość portfela na koniec miesiąca: 920,245.50 zł (+2.0% m/m).

Kurs USDPLN: 4.50.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz