poniedziałek, 5 września 2022

Polska giełda najgorsza na świecie? - podsumowanie sierpnia 2022

 

Sierpień zaliczam do bardzo udanych miesięcy, głównie ze względu na spadające ceny akcji.


Szczególnie wyróżniał się tutaj polski rynek, który nawet został odnotowany przez serwis Bloomberg. “Polskie akcje najgorsze na świecie w 2022”. Trudno o lepszy sygnał by zainwestować w naszym kraju. Dla inwestorów zagranicznych nasz rynek stał się bardzo atrakcyjny.


Zdecydowałem się dodać do spółek, które już posiadam w portfelu. Kupiłem PZU oraz Dom Development. Obie kupuje po przyzwoitej cenie, blisko rocznych minimów. Dlaczego akurat te spółki?


Obie mają długą historią zysków i wypłacania dywidendy. PZU ma ugruntowaną pozycję na rynku, a ubezpieczenia to jeden z najbezpieczniejszych modeli biznesowych. Chociażby dlatego, że ubezpieczenie jest obowiązkowe. Trudno sobie wyobrazić sytuację, aby to się miało zmienić w przyszłości. Spółka aktualnie jest notowana przy C/Z poniżej 10. Na dodatek, wypłaca we wrześniu 1.94 zł dywidendy co daje ponad 7% przy cenie zamknięcia ze sesji 2-giego września.


Jeśli chodzi o zakup Dom Development to jest to zakład na długoterminowy rozwój rynku mieszkaniowego w Polsce. Jak wiemy sytuacja uległa znacznemu pogorszeniu po podniesieniu stóp procentowych. Moim zdaniem nie będzie ona trwała długo. Z tego względu że wysokie stopy szkodzą jedynemu wskaźnikowi na który zwracają uwagę politycy, a jest to PKB. Dom Development aktualnie jest notowany przy C/Z 6.5. W tym roku stopa dywidendy wyniosła niemal 10%.


Zachęcam do śledzenia mnie na Twitterze, gdzie publikuję na bieżąco zmiany w portfelu.


Życzę udanych inwestycji!


Zmiany w portfelu

  • Zakup 250 akcji PZU po średniej cenie 29.06 zł

  • Zakup 105 akcji Dom Development (DOMDEV) po średniej cenie 87.37 zł

Zmiany dywidendy

  • American Financial Group (AFG), wzrost dywidendy o 12.5%

  • Altria (MO), wzrost dywidendy o 4.4%

Dywidendy

Nazwa

Symbol

Kwota

Apple Inc.

AAPL

211.60 zł

ONEOK, Inc.

OKE

1075.25 zł

Starbucks Corporation

SBUX

81.14 zł

Dom Development

DOMDEV

472.50 zł1840.49 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 1840.49 zł (+4% r/r).

Średnia miesięczna dywidenda: 2049.48 zł.

Wartość portfela na koniec miesiąca: 909,774.20 zł (-2.2% m/m).

Kurs USDPLN: 4.60.1 komentarz:

  1. też mi się wydaje, że PZU to bardzo dobry zakup. Jeszcze sporo dywidend wypłaci, a tak jak piszesz, spółka działa w branży, w której nie tylko ma pozycję dominującą ale także praktycznie znaczna większość osób jest ich klientem. Ja także mam PZU i mam w planie zapisać się do ich programu lojalnościowego dla akcjonariuszy. To będzie dodatkowa dywidenda. Z czego wynika brak obecności sektora farmaceutycznego w Twoim portfolio? Przykładowo Amgen (AMGN) wygląda obiecująco. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń