poniedziałek, 7 marca 2022

Jak inwestować w czasie wojny? - podsumowanie lutego

Mam nadzieję, że Wy oraz Wasi bliscy są bezpieczni i nie ucierpieli z powodu konfliktu na Ukrainie.


Na tym blogu będę się koncentrował na tym jak inwestować i dlatego pominę kwestie moralne tego typu wydarzeń. Ponadto uważam, że mieszanie ich z biznesem i zarabianiem pieniędzy jest często błędem. Poruszyłem trochę tę kwestię w moim wpisie o spółkach tytoniowych.


Warto przypomnieć, że konflikt zbrojny, niezależnie jak krwawy, zawsze się kończy. Inwestując długoterminowo nasz horyzont czasowy jest znacznie dłuższy. Dlatego w takich sytuacjach szukamy okazji jakie daje nam rynek.


Pierwszym moim pomysłem były spółki ukraińskie notowane na GPW. Od razu zaznaczam, że inwestowanie w którąkolwiek z nich jest bardzo ryzykowne. Najsolidniej wyglądają Kernel Holding oraz Astarta. Obie straciły ponad połowę swojej wyceny. Jeśli otworzyłbym pozycję na którąś z nich to wyłącznie spekulacyjnie z założeniem, że zamrażam środki na wiele lat. Pozytywny scenariusz jest taki, że wojna zakończy się szybko, a Ukraina wejdzie do Unii. Powinno to dać kilkukrotny zysk na tych akcjach. Negatywny scenariusz jest taki, że wojna trwa latami, spółki nie są w stanie normalnie działać i upadają, a my tracimy wszystko.


Drugim pomysłem jest kupno spółek, które i tak zamierzaliśmy kupić, a zamęt na świecie pozwala nam je teraz kupić po niższej cenie. Jeśli chodzi o sektory to widzę, że przecenie uległy banki, big tech oraz producenci aut elektrycznych.


Jak zwykle warto mieć zdywersyfikowane portfolio. Popatrzcie jak zachowują się spółki paliwowe, które jeszcze niedawno (2020) miały odejść w niepamięć, a futures na ropę nawtową spadły poniżej zera. Sytuacja pod koniec lutego odwróciła się o 180 stopni. Nagle świat sobie przypomniał, że potrzebuje ropy i potrzebuje surowców.


Zmiany dywidendy

  • 3M (MMM), podwyżka dywidendy o 0.68%

  • Kimco (KIM) podwyżka dywidendy o 11.76%

Dywidendy

Nazwa

Symbol

Kwota

Apple Inc.

AAPL

164.01 zł

ONEOK, Inc.

OKE

914.15 zł

Starbucks Corporation

SBUX

68.80 zł

Weyerhaeuser Company

WY

678.60 zł1825.56 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 1825.56 zł (+81% r/r).

Średnia miesięczna dywidenda: 1484.71 zł.

Wartość portfela na koniec miesiąca: 778,073.40 zł (-4.1% m/m).

Kurs USDPLN: 3.90.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz