czwartek, 3 września 2020

Podsumowanie sierpnia 2020

 

Sierpień był kolejnym zaskakująco dobrym miesiącem jeśli chodzi o wzrost cen akcji. Miesiąc był do tego stopnia dobry, że nic nie kupiłem ponieważ czekałem zbyt długo na korektę, która nie nastąpiła.

Najbardziej poszybowały akcje z sektora big-tech do których należą dwie największe pozycje mojego portfela, Microsoft oraz Apple. Na obu spółkach mam aktualnie wzrost powyżej 500%. Te dwie korporacje odpowiadają aktualnie za ponad 30% mojego portfela.

Przyglądam się spółkom z sektorów, które są aktualnie  relatywnie niedowartościowane.

Pierwszy z nich to REITy, które ucierpiały z powody pandemii. Mam jednak obawy czy rynek nie zmienił się już na zawsze jeśli chodzi o nieruchomości. Wiele firm promuje pracę z domu i być może już nigdy nie wrócimy do takiego zapotrzebowania jak wcześniej.

Drugim sektorem, któremu się przyglądam to spółki posiadające znane marki odzieżowe czy galanteryjne. Wiele z nich zawiesiło jednak wypłacanie dywidendy. Byłby to spekulacyjny zakup. Przy założeniu, że wrócimy do normalności wzrośnie popytu na tego typu produkty.

Trzeci sektor jest najmniej ekscytujący, są to spółki użyteczności publicznej takie jak elektrownie czy sieci komórkowe. Tego typu firmy płacą zwykle sporą dywidendę, 4% i więcej, ale cechuje je powolny rozwój. Otrzymujemy stabilny dochód, który rośnie o kilka procent rocznie. Być może to lepszy wybór niż trzymanie gotówki. A zawsze taką spółkę można sprzedać i kupić coś bardziej rozwojowego w momencie gdy ceny spadną.Zmiany dywidendy
  • American Financial Group (AFG), podwyżka dywidendy o 11%
Dywidendy
Nazwa
Symbol
Kwota
ONEOK, Inc.
OKE
739.26 zł
Apple
AAPL
113.89 zł


853.15 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 853.15 zł (-17% r/r).
Średnia miesięczna dywidenda: 881.46 zł.
Wartość portfela na koniec miesiąca: 464,020.70 zł (+4.6% m/m).
Kurs USDPLN: 3.70.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz