wtorek, 3 marca 2020

Podsumowanie lutego 2020 - panika i duże zakupy


Minął miesiąc pod znakiem koronawirusa. Dzięki panice wywołanej w poprzednim tygodniu kupiłem więcej akcji niż planowałem. 

W portfelu pojawiła się nowa spółka, z którą zawsze miałem spory problem. Jest nią IBM. Spółka z długą historią, przez wiele lat lider w branży technologicznej. Przez długi czas kojarzyła mi się z biurokratycznym molochem i brakiem innowacyjności. Odzwierciedlone to było w wynikach IBMa. Od lat sprzedaż spadała co jest złym znakiem. Spółka się nie rozwijała, co w branży technologicznej, która przeżywa rozkwit jest sporym problemem. Stąd niska wycena, C/Z poniżej 10. Dywidenda na poziomie 5%. Sytuacja jednak uległa zmianie wraz z kupnem Red Hata. Spółka pokazała wreszcie dobre wyniki w raporcie z ostatniego kwartału. Kilka dni później ogłosiła zmianę swojego Dyrektora Generalnego (CEO) co przyniosło wzrost ceny akcji. Te dobre wiadomości pobiły cenę akcji do $150. W tamtym momencie wydawało mi się że straciłem dobrą okazję. Jednak uratowała mnie panika związana z korona wirusem. W poprzednim tygodniu udało mi się kupić akcje po cenie $127. Jestem bardzo zadowolony bo praktycznie kupiłem je na najniższym poziomie od roku. Jeśli cena spadnie niżej to nie wykluczam, że będę dodawał do tej pozycji.


Drugą spółką którą udało mi się korzystnie kupić z powodu sporej obniżki cen ropy jest Occidental Petroleum. Stopa dywidendy 9.6%.

Trzecią spółką którą dodałem do portfela w lutym jest Kraft Heinz. Historia tej spółki jest również ciekawa ponieważ pozbyłem się jej z portfela prawie dokładnie rok temu. Sprzedałem ją wówczas po cenie $47.85 za akcję, było to 66 akcji. W tym miesiącu spółka wraca do mojego portfela, za niższa cenę kupiłem więcej akcji. Aktualnie Kraft Heinz można kupić taniej niż zapłacił za niego Warren Buffet. A cena wydaje się naprawdę atrakcyjna. Stopa dywidendy aktualnie wynosi 6.46%.


Czwartą spółką jest PZU. Tak, kupiłem polskie akcje pomimo że tego nie planowałem. Wydałem małą kwotę bo nie mam wiele środków na polskim rachunku. Szkoda mi było nie skorzystać z paniki na rynku.

Zmiany w portfelu
  • Zakup 30 akcji IBM po cenie $127
  • Zakup 75 akcji Kraft Heinz po cenie $26.68
  • Zakup 32 akcji Occidental Petroleum po cenie $32.10
  • Zakup 100 akcji PZU po cenie 34.84 PLN
Dywidendy

Nazwa
Symbol
Kwota
Apple
AAPL
112.71 zł
Oneok
OKE
556.80 zł


669.51 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 669.51 zł (+6% r/r).


Średnia miesięczna dywidenda: 727.20 zł.


Wartość portfela na koniec miesiąca: 303,560.40 zł (+2.4% m/m).


Kurs USDPLN: 3.90.

2 komentarze: