wtorek, 9 kwietnia 2019

Nowy start - podsumowanie marca 2018


W marcu sprzedałem akcje o wartości 113,000 zł, a od początku roku sprzedałem aktywa o wartości 400,000 zł. Otrzymane środki przeznaczam na zakup domu jednorodzinnego. Planuję w ten sposób zredukować koszty utrzymania.

Nieniejszym ogłaszam, że to koniec sprzedaży akcji. Jestem bardzo zadowolony bo wbrew temu co sądziłem jeszcze w styczniu nie muszę pozbywać się wszystkiego. Pozostało mi niewielkie portfolio, o zbliżonej wartości do tego, gdy zaczynałem swoją przygodę z blogowaniem.

Opowiem pokrótce czym kierowałem się podczas sprzedaży i dlaczego akurat te akcje a nie inne postanowiłem zachować.

Głównym kryterium był papierowy zysk danej pozycji. Jeśli zysk był niewielki lub była strata nie odczuwałem żalu, aby zamknąć pozycję. Poza tym taka sprzedaż nie generowała zysku kapitałowego, który chciałem zminimalizować. Właśnie dlatego moje portfolio z GPW przestało praktycznie istnieć. Polska giełda od lat stoi w miejscu. Pozycje, które trzymałem wiele lat jak np. KGHM miały stratę.

Ostatecznie pozostała mi grupa akcji na których mam największy zysk takich jak Microsoft, Apple oraz Visa.

Rozpoczynam więc całą zabawę od początku. Zmieniam jedynie nieco zasady gry.

 • Będę się koncentrował na akcjach amerykańskich
 • Dla prostoty obliczeń będę śledził wpływy brutto z dywidend
 • Dotychczas przyjmowałem stałą wartość dolara na poziomie 3 zł co prowadziło do sporej rozbieżności pomiędzy kwotami wyrażonymi w złotówkach, a rzeczywistością. Od tej pory będę na bieżąco aktualizował kurs.

Zmiany w portfelu
 • Sprzedaż PZU po cenie 41.50 zł za akcję
 • Sprzedaż Banku Pekao SA po 111.27 zł za akcję
 • Redukcja GPW po 40 zł za akcję
 • Sprzedaż RVI po $31.40 za akcję
 • Sprzedaż Sanok SA po 29 zł za akcję
 • Sprzedaż Kęty po 356.50 zł za akcję
 • Sprzedaż Lentex SA po 7.05 zł za akcję
 • Sprzedaż Decora SA po 15.50 zł za akcję
Nazwa
Symbol
Kwota
Wec Energy Group Inc.
WEC
117.46 zł
Visa Inc
V
42.29 zł
Southern Company
SO
238.32 zł
One Gas Inc
OGS
11.77 zł
Microsoft Corporation
MSFT
181.55 zł
McDonald’s Corporation
MCD
189.93 zł
Broadcom Limited
AVGO
242.32 zł


1023.64 zł


Dywidendy w tym miesiącu: 1023.64 zł (-11% r/r).

Średnia miesięczna dywidenda: 466.14 zł.

Wartość portfela na koniec miesiąca: 229,565.58 zł (-20% m/m).


Kurs USDPLN: 3.81.


2 komentarze:

 1. Powodzenia przy odbudowywaniu portfela. Zastanawia mnie nastawienie głównie na akcje amerykańskie, sam się nad tym zastanawiam, mam jednak wątpliwości 1) czy aby nie "nadzieje się" na besse w USA (mamy aktualnie jeden z dłuższych rynków byka w historii) 2) lub na osłabiającego się przez lata dolara.

  Co myślisz o tych potencjalnych zagrożeniach dla rynku amerykańskiego?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Istnieje takie ryzyko. Moje podejście jest takie, że nikt nie jest w stanie przewidzieć następnego krachu/bessy dlatego cały czas należy być na to przygotowanym. Z tego powodu dobieram solidne spółki, które powinny zarabiać w każdej sytuacji nawet w czasie kryzysu. A gdybym bardzo się martwił to zwróciłbym się ku spółkom defensywnym, które miałem kiedyś w portfelu typu SO, WEC, a mam nadal OKE. Drugą sprawą jest wycena, nie chcesz przepłacać za biznes. Pieniądze w coś trzeba włożyć.. moim zdaniem nawet teraz można znaleźć coś ciekawego.
   2. Dolar jest dość mocny w stosunku do złotówki i dlatego przez długi czas ustalałem na blogu kurs dolara na stałym poziomie 3 PLN. Mnie to aż tak bardzo nie martwi bo póki co mieszkam i zarabiam za granicą. Rozumiem obawy płacąc aktualnie 3.80 zł. Z drugiej strony to w USA, a nie Europie jest wyższy rozwój, biznesy za Trumpa mają się świetnie. Jeśli zostanie wybrany na następną kadencję raczej nie zanosi się na pogorszenie sytuacji.

   Usuń