poniedziałek, 10 września 2018

Pora uciec z polskiego rynku?Myślałem, że nie będę już kupował polskich akcji. Czasami rozważam sprzedaż wszystkich moich akcji i przeniesienie kapitału w całości na giełdę amerykańską. Obserwując jednak to co się działo w ostatnim tygodniu nie mogłem odpuścić sobie okazji na zakupy.

Uderza mnie bardzo kontrast pomiędzy giełdą amerykańską i polską. Popatrzcie na moje ostatnie zakupy, gdy dodałem Broadcom'a. Minął niecały miesiąc, a spółka dziś już jest warta ~12% więcej. Oczywiście nie twierdzę, że te wzrosty się utrzymają. Chcę jedynie pokazać jakie nastroje panują na obu giełdach. W USA huraoptymizm, a w Polsce depresja. Nie do końca rozumiem dlaczego. Według mnie oba rynki są błędnie wyceniane przez inwestorów. Amerykański rynek jest zbyt optymistyczny, a polski zbyt pesymistyczny. Dlatego uważam, że właśnie teraz lepiej kupować akcje na GPW.

Aby nie być gołosłownym w piątek dokupiłem do portfela 180 akcji Sanok SA po cenie 24 zł. Jestem zaskoczony, że ta spółka z indeksu WIG-DIV straciła w przeciągu roku aż 60% swojej wartości. Jeśli dalej tak pójdzie planuję nadal kupować.

Inne spółki na które zwróciłem uwagę to Dom Development, który w ciągu ostatnich 3 miesięcy stracił ponad 20%. Budimex stracił 50% w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Są do dwie, soldnie spółki dywidendowe.

Rozważałem również Wawel SA, który już mam w portfelu, ale nie jestem zadowolony z wysokości dywidendy. Wolałbym dokupić SNK lub otworzyć pozycję w DOM czy BDX.

Dajcie znać w komentarzach wasze typy.

5 komentarzy:

 1. Dla mnie ciekawie wygląda Tauron, szczególnie po tak drastycznej przecenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak najbardziej, energetyka jest chyba najtańsza obecnie na GPW. Wyszedłem z niej w grudniu, ale teraz patrzę na ceny i nie dowierzam bo jest dużo niżej..

   Usuń
 2. Pamiętam jak kilka miesięcy temu pisaliśmy o kilku spółkach dywidendiwych i wskazałem na DomDev. Ty napisałeś, że sparzyłeś się na Gant kiedyś i deweloperzy raczej już nie dla Ciebie. W weekend poanalizowałem sobie spółki do zakupu i padło na wybór czegoś z trójki Atal, DomDev i Eurotel. Wszystkie przecenione, wszystkie z poprawą zysków itd. Dziś padło na DomDev i powiększyłem ilość akcji tej spółki w swoim portfelu dywidendowo-emerytalnym. Jedyne co mi troszkę nie pasuje w tym podmiocie to payout ratio, choć w sumie u deweloperów to inaczej działa. Trafnych decyzji życzę, a co do Budimexu wydaje mi się, że będzie jeszcze taniej. Prezes rozsądnie mówi o wynikach, realnych prognozach i licznych problemach. Zaczaję się kilka złotówek poniżej stówki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie tak, to Ty wspomniałeś o tych spółkach i to dało mi do myślenia. Dzisiaj są notowane przy znacznie niższych cenach dlatego być może się skuszę pomimo niechęci do branży. Zerknę również na Atal i Eurotel bo ich nie znam.

   Usuń
  2. Budimex chyba związany jest z Turowem ;)

   Usuń