środa, 4 marca 2015

Podsumowanie lutego 2015
W lutym otrzymałem 92.23$ z dywidend. Wartość portfela spadła o 0,6% w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Zauważyłem że spadły wypłaty z IIM oraz O. IIM to fundusz amerykańskich obligacji stanowych, historycznie te wypłaty zmieniały się w niewielkim zakresie dlatego nie martwi mnie to. Jeśli chodzi o drugi walor, O, jest to spółka, trust, który posiada kilka tysięcy nieruchomości w Stanach Zjednoczonych. Wypłaty są generowane z czynszów opłacanych przez dzierżawców. Wypłaty nie spadły, ale z niewiadomych mi powodów naliczony został wyższy podatek 30% zamiast obniżonej stawki 15%. Nie jestem pewien dlaczego, będę musiał się temu przyjrzeć.

Podwyżki

Następujące spółki ogłosiły podniesienie dywidendy:
 • DLR z 0.83$ na 0.85$ (+2.4%)

Dywidendy

W lutym otrzymałem 92.23$ z dywidend:
 • AAPL 8.58$
 • OKE 12.78$
 • KMI 41.38$
 • O 6.61$
 • IIM 22.88$
W porównaniu do lutego 2014 roku (88.04$) to wzrost o 4,7%.

Oszczędności

 • 0 zł
Wartość portfela na koniec miesiąca: 333,224 zł (-0.6%).

2 komentarze:

 1. Witam

  Strata niewielka, ale czasem zdarzyć się może (coś o tym wiem) . Co prawda kolega inwestuje w spółki tzw, ciężkie i jak do tej pory z bardzo dobrym skutkiem. Proponuję zajrzeć na polskie małe i średnie . Od pewnego czasu jestem zdania że mamy tam zmianę trendu ...
  Ja inwestuję w spółki cykliczne (przynajmniej narazie) z tego segmentu i powoli pojawiają się pierwsze efekty tych inwestycji .

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz.

   Novita oraz Lentex są przedstawicielami mniejszych spółek w moim portfelu, ale masz rację, że jestem przeładowany dużymi. Ostatnio się nawet zastanawiam czy aby nie za dużo mam energetycznych. Liczę, że te ostatnie wzrosty na mniejszych spółkach przerodzą się w podbicie indeksów większych spółek. W Europie uruchomiono drukarki i te pieniądze powinny wywołać wzrost cen aktywów, akcji, tak jak to się stało w Ameryce.

   Mam ostatnio mniej czasu na śledzenie inwestycji, więc mogą być opóźnienia w pisaniu postów.

   Pozdrawiam i życzę udanych inwestycji!

   Usuń