niedziela, 26 stycznia 2014

Nowa spółka w portfeluNie planowałem w najbliższym czasie robić zakupów, ale w ostatnim tygodniu nadarzyła się okazja by kupić świetną spółkę po dobrej cenie.

Tą spółką jest producent włóknin, Novita S.A. W ostatnim czasie pisałem w jaki sposób bezpiecznie inwestować na giełdzie. Kierując się podanymi tam zasadami wyjaśnię dlaczego podjąłem decyzję o kupnie.
 • Novita posiada długą historię na GPW, jest notowana od 1994 roku. Przez ostatnie lata kryzysu spółka musiała sobie radzić z rosnącymi kosztami materiałów i elektryczności. Wyniki finansowe w latach 2009-2011 pogorszyły się, ale przychody spółki cały czas rosły co sugeruje, że spółka była w stanie przenosić wyższe koszty na swoich klientów. Przez ostanie kilka lat zyski rosną i wynik za 2013 będzie lepszy niż za rok wcześniejszy. Pozytywnym sygnałem jest to, że wyniki spółki nie podlegają wahaniom, są stabilne i rosną. Spółka jest w dobrej sytuacji finansowej, nie dość, że zredukowała zadłużenie to jeszcze wypłaca dywidendę.
 • Spółka od roku 2009 płaci corocznie dywidendę. Dywidenda jest dowodem na to, że spółka zarabia realne pieniądze i że zysk nie jest wynikiem zabiegów księgowych. Novita nie dość, że regularnie dzieli się zyskami to płaci naprawdę sporo. W poprzednim roku wypłaciła 3.3 zł co daje ponad 11% po kursie zamknięcia z piątku. Nie znam drugiej, tak bezpiecznej spółki na GPW, która by płaciła aż tyle. Należy pamiętać, że nie ma gwarancji, że spółka wypłaci w tym roku podobnie wysoką dywidendę. Mam jednak powody by wierzyć, że będzie ona na podobnym poziomie. Po pierwsze dlatego, że wypłaty dywidendy były przez ostatnie lata preferowaną opcją głównych akcjonariuszy spółki, po drugie zysk z 2013 będzie wyższy niż za 2012. Co prawda spółka w ostatnich latach korzystała z funduszu dywidendowego, który podnosił wypłaty, ale nawet bez niego liczę, że będzie ona na poziomie 7-8%.
 • Akcje przy C/Z = ~11 się tańsze niż konkurencyjny Lentex (C/Z = ~13). Novita oferuje wyższą dywidendę.
 • Kupując Novitę 5 lat temu po 15 zł za akcję, dziś mielibyśmy akcje warte 29.76 zł oraz 9.47 zł netto z dywidend. Oznacza to średnią roczną stopę zwrotu na poziomie 21%.
 • Warto wspomnieć, że dwóch głównych akcjonariuszy OFE Pocztylion oraz Lentex zredukowali ostatnio swoje pakiety akcji. Natomiast trzeci duży akcjonariusz, Pan Janusz Piczak zwiększył swoje zaangażowanie i posiada aktualnie 31.34% akcji. Obserwując tę spółkę od dłuższego czasu myślę, że temu Panu zależy na przejęciu kontroli nad spółką. Otrzymaną, wysoką dywidendę przeznacza na coroczne dokupowanie akcji. Według mnie to jest kolejny, pozytywny sygnał i utwierdza mnie w przekonaniu, że wysoka dywidenda będzie wypłacana przez kolejne lata. Ostatnie spadki są okazją, aby kupić akcje po niższej cenie.
W poprzednim tygodniu kupiłem 200 akcji Novity po średniej cenie 31.05 zł. Jak zwykle przypominam, że powyższe informacje są jedynie moją opinią i nie stanowią rekomendacji.

Zapraszam do komentowania.


2 komentarze:

 1. Ciekawa spółka, którą sam chciałem kupić. Ostatecznie wyczekując na większą przecenę przedobrzyłem, bo kurs poszedł w górę. Sądzę, że dobrze wybrałeś.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za komentarz!
   Novita nadal prezentuje się dobrze. Główny akcjonariusz dokupuje akcje, a wczoraj była okazja zakupów po około 30 zł. Nie wykluczam zwiększenia swojej pozycji w tej spółce.

   Usuń